Jihočeský kraj – Šumava, Medvědí stezka

Jihočeský kraj – Šumava, Medvědí stezka

Září 2021

 

CO

Medvědí stezka

Nejstarší naučná stezka v jižních Čechách, protknutá krásnými skalními útvary a vedoucí nádhernou šumavskou přírodou.

KDE

Medvědí stezka je nedaleko Volar a Nové Pece. Začíná u železniční stanice Ovesná a končí po 15 km v Černém Kříži. Vede celou dobu po žluté turistické značce, je velmi dobře značená, jen pozor u některých skalních útvarů, okolo kterých se rozbíhá řada pěšinek, je potřeba se trochu zasoustředit a najít tu správnou cestičku se značkou.

DOPRAVA

Vlakem: Vlakem dojedete přímo do Ovesné, tam vystoupíte hned u začátku trasy a můžete projít celou 15 km dlouhou Medvědí stezku až do Černého Kříže, kde zase můžete nastoupit na vlak a jet domů.  Případně můžete jít naopak (viz níže).

Autem: Auto můžete nechat na placeném parkovišti v Nové Peci (100 Kč za den) a jít pěšky po cyklostezce do Ovesné (je to 2,4 km po rovné asfaltovce téměř bez provozu, jen v létě s větším množstvím cyklistů), absolvovat velice hezkou část Medvědí stezky do Jeleních Vrchů a odtud pak na pohodu sejít dolů po silnici zpět do Nové Pece (zpočátku není značená, pak se napojíte na žlutou značku). Ani tady nečekejte žádný velký provoz, navíc se kolem silnice line Jezerní potok a nabízí pohled na krásné scenérie. Hlavně ale sestup dolů po této nenáročné straně nebude tak bolavý jako z Jeleních vrchů do Ovesné. Nachodíte tak cca 18 km, já jsem to šla opačně a bez zastávek mi to trvalo nějakých 5 hodin.

Případně můžete i dojít do Černého kříže a odtud se svézt vlakem do Nové Pece, vlakové nádraží je v Nové Peci hned u parkoviště.

Další možností je jít z Jeleních Vrchů po modré směrem na Rossbach a pak po žluté do Nové Pece. To sice půjdete krásnou přírodou, ale počítejte s tím, že je to dalších 11 km, což může být pro někoho po prvních náročných kilometrech možná až příliš velká nálož.

Případně vyjeďte autem z Nové Pece až nahoru do Jeleních vrchů, kde je placené parkoviště a můžete se projít po okolí odtud. Třeba se podívat alespoň k Jelenímu jezírku a na oba portály Schwarzenberského kanálu. To je dobrá alternativa pro rodiny s dětmi, které nejsou kdovíjak nadšené do turistiky, dáte to i s kočárkem a v dolní části Jeleních Vrchů můžete kouknout i na malou expozici o kanále (plastická mapa s vyznačením, kudy vede kanál, můžete si rozsvítit jednotlivé úseky).

O prázdninách pak můžete využít i autobusový spoj mezi Novou Pecí a Jeleními vrchy a nějakou část chození si ulehčit takto.

 

CO MŮŽETE ČEKAT

Medvědí stezka ve mně zanechala nezapomenutelný dojem. Je to opravdu nádherný kus šumavské přírody, jen to není teda žádný čajíček. Začátek trasy z Ovesné k Jelenímu jezírku je poměrně dost náročný. Prvních 5 km v kuse stoupáte do kopce a musíte překonat kolem 350 výškových metrů. Čekají vás tedy minimálně dvě hodiny v kuse náročného výstupu v relativně dost členitém terénu.

Na druhou stranu půjdete celou dobu překrásnou přírodou a stezka nabízí velmi atraktivní zastávky u zajímavých skalních útvarů, kterých je na trase celá řada. To vám náročný výstup dost zpříjemní, navíc se terén i prostředí stezky neustále mění, chvíli jdete po dřevěném chodníčku, pak zase překonáváte kamenitý terén, vystřídáte to s úzkou temnou lesní cestou, pak zase přijde krásná pěšina atd., což zejména dětem může pomoci stezku zvládnout. A samozřejmě každé zastavení u často se vyskytujících skal je skvělý bonus navíc.

Kromě opravdu výjimečných skalních útvarů a nádherné přírody se těšte také na vrchol hory Perník ve výšce 1.042 m.n.m., což je nevyšší vrchol celé trasy posetý skalními útvary, a na malebné Jelení jezírko. Poté už sejdete do osady Jelení vrchy, kde po náročných sedmi kilometrech máte první možnost občerstvení. Jinak po ceště opravdu nic není, tak nezapomeňte na dostatek pití a jídla.

Až si odpočinete, tak se rozhodně podívejte na portály Schwarzenberského plavebního kanálu, dolní portál je hned u parkoviště za jeho zadním levým rohem a horní je o nějakých 700 m výše lesní cestou (ta byla teda letos v létě dost rozjetá od traktorů, s kočárkem to obejděte okolo po silnici).

Já jsem šla pěšky po silnici z Nové Pece do Jeleních Vrchů, což je sedm kilometrů po příjemné asfaltce vedoucí lesem a krásnou krajinou, žádné náročné stoupání, a pak jsem šla Medvědí stezkou dolů do Ovesné. Dlužno říci, že to nebyla nejlepší volba, protože scházet pět kilometrů náročným terénem z kopce dolů bylo pro moje netrénované nohy trochu moc. Dnes bych šla naopak, podle mě je lepší kopcovitý terén plný kořenů a kamenů zdolat směrem nahoru. Ale to záleží na každém, co mu vyhovuje.

Pokud máte někdo zkušenosti s druhou půlkou Medvědí stezky z Jeleních vrchů do Černého kříže, sem s nimi 🙂 . Na internetu jsem se dočetla, že by to měla být méně náročná část trasy, ale pokud se zmiňovali o zajímavostech z celé Medvědí stezky, pak je spojovali s tou částí, kterou jsem prošla já, tedy mezi Jeleními Vrchy a Ovesnou.

KOČÁREK

S kočárkem Medvědí stezku FAKT nedáte. Je opravdu jen pro pěší, dost bych uvažovala i nad nosítkem, protože výšlap i s vlastní vahou je dost náročný, ale pokud jste zvyklí, budiž.

Máte ale možnost vyjet autem až na Jelení vrchy, jak jsem psala výše, a odtud už nějakou procházku po okolí i s kočárkem dáte. Minimálně třeba k Jelenímu jezírku nebo k portálům Schwarzenberského kanálu se dostanete.

POČASÍ

Medvědí stezka vede převážně lesem, takže se snese i v teplých letních dnech. Já jsem šla na podzim, chvílemi bylo docela sychravo, ale i tak (nebo možná právě proto) to mělo své kouzlo. Jinak jako pro všechny výlety do přírody platí, není špatné počasí, ale špatné oblečení. Pokud máte dobré outdorové vybavení včetně dobrých bot, které vám nepromoknou a nebudou vám klouzat na mokrém a místy blátivém terénu plném kořenů a kamenů, nejste počasím nijak limitováni. Váhala bych v zimě, to netuším, jak to tam vypadá, takový adrenalinový turista nejsem 🙂 .

INFO

https://www.naucnoustezkou.cz/medvedi-stezka

 

Pěkný výlet,

Romana

www.mamysrozumem.cz