Mami, tati, já chci zvířátko – aneb jak chovat morče

Mami, tati, já chci zvířátko – aneb jak chovat morče

Leden 2022

 

Myslím, že se s tím dříve či později setká každý rodič. Dítě začne žadonit, že chce zvířátko, ideálně nějaké chlupaté na mazlení. Jednak po něm dítě prostě touží a dost často se přidává i argument, že VŠICHNI kamarádi mají doma zvířátko, jen ono ne. Soustavný nátlak se některým silnějším jedincům podaří ustát, ovšem měkoty, jako jsme my, dříve nebo později povolí. Pokud jste taky ve fázi rozhodování, zda zvířátko ano, nebo ne, případně jaké, třeba vám pomůže naše zkušenost.

Jen doplním, že následující řádky nejsou pro zapálené chovatele morčat, ale spíše pro nebohé rodiče, kteří podlehli nátlaku potomstva a chystají se pořídit dětem zvířátko – morče.

Nejprve jsme měli doma pakobylku. Ta je sice velmi nenáročná, ale zase se s ní děti nepomazlí. Já jsem se jí spíše bála a navíc jsem měla psychický problém s likvidací vajíček, které tento hmyz klade, aniž by měl k tomu partnera opačného pohlaví.

Když jsme tedy zvažovali, co bychom tedy případně snesli, tak jsme hned vyloučili psy a kočky. Vím, že péči o dalšího náročného člena rodiny bychom nezvládli. Plazů všeho druhu se štítím, navíc holky chtěly něco s chlupama 🙂 .

Přemýšleli jsme, bádali a zjišťovali, nakonec volba padla na morčata a musím říct, že jsme za to rádi. Má to celou řadu výhod. Morčata nekoušou, to je základ. Jsou velmi mírumilovná, nechají se pochovat, nemají tendenci z náruče utíkat, nechají se hladit, trochu ochočit, krmit z ruky a jsou roztomilá.

Extra výhoda pro rodiče, kteří by si sami zvíře nikdy nepořídili, ale chtějí jen vyhovět dítěti – morče je opravdu nenáročné. Nemusíte s ním běhat 3x denně na procházku za jakéhokoli počasí, nerozkouše vám boty, ani s ním nebudete lítat k veterináři atd. Péči o něj zvládnou v zásadě i děti, ale pozor, v každém případě se budete muset zapojit vcelku dost i vy (čtřleté dítě celer ani mrkev neoloupe a nenakrájí a nevyčistí samo ani kotec).

Na druhou stranu je třeba si hned na počátku říct, že morče je malý hlodavec, kterého nic moc extra nenaučíte. Je to spíš vyplašené zvířátko, které se dá sice ochočit, ale pokud se mu nebudete opravdu hodně věnovat, tak za vámi nebude vesele hopkat po bytě a kakat pěkně na záchůdek. Pokud ho občas vytáhnete z klece a někam položíte, tak vezme čáru, zaleze pod první kus nábytku, co potká, a tam bude vyděšeně sedět. Dají se sice sehnat vodítka pro morčata, ale když to dneska vidím, jak jsou chudinky ze všeho vykulené, tak bych je do toho nemontovala. Jsou to zvířátka, která cítí instinktivní potřebu se schovávat, protože v přírodě jim hrozí útok zeshora od nějakého dravce, není pro ně přirozené se producírovat na otevřeném prostranství. Takže ano, je to mazel, časem se naučí i v náručí být čistotné (od určité doby se opravdu už žádné nehody nestávají, když mají děti morče v náručí), ale není to prostě pes. Jestli chcete nějakého sofistikovanějšího mazlíčka a máte opravdu čas a chuť se mu věnovat, volte jiné zvířátko.

Morčátko nemá rádo ani cestování, je to pro něj velký stres, snadno se přehřeje, nesnáší ani průvan. Navíc vám na dovolené nevydrží týden někde v malé přepravce. Je potřeba s sebou táhnout nějakou větší ubikaci, podestýlku, seno, misky, domečky, krmení…. Půlka auta 🙂 . Možná to má někdo vychytané lépe, ale je každopádně lepší nechat morče doma a zajistit mu hlídání. Pak nouzově stačí, když někdo přijde jednou denně, aby morče nakrmil (jinak je krmíme 2x denně).

Pokud jsem vás neodradila 🙂 a už budete ve fázi výběru morčete, pak je nejlepší si najít nějakého chovatele morčat a vybrat si morčátko u něj. V zásadě se nedoporučuje kupovat morčata ve zverimexu, nevíte, v jakém jsou stavu, výjimkou nejsou různá kožní onemocnění, ale hlavně je tu reálné riziko, že si domů přinesete březí samičku. Dávejte pozor i na různé množírny, kde je jim jedno, v jakých podmínkách morčátka žijí a zda se páří příbuzní jedinci.

Můžete volit buď úplně obyčejné morče, nebo některé z nádherných vyšlechtěných morčat, každopádně já bych už nekupovala dlouhosrsté. Chlupy na zadečku mají tendenci se cuchat a vytváří se na nich dredy, které je potřeba pak odstranit, což je zase starost navíc. Takže pokud chcete opravdu „bezúdržbové“ morče, volte krátkosrsté.

Přehled chovatelů morčat najdete třeba tady:

https://www.klubmorcat.cz/component/com_chovatele/

Špatné asi nejsou ani výstavy, pokud na nějakou v okolí narazíte.

Morčata by se měla chovat minimálně ve dvou. Jsou to společenská zvířátka, a pokud jsou sama, tak se prý trápí. My máme dvě samičky, což mi přijde jako ideální řešení, kluky se doporučuje kastrovat a páreček jsme ze zřejmých důvodů nechtěli. Občas se i tak obě samičky mezi sebou porovnají, ale vyloženě se neperou, tak je to v klidu. Ale je to samozřejmě individuální, někdo má samečky a je v pohodě, jen píšu naší zkušenost. Z mého pohledu je úplně jedno, jestli se staráte o jedno morče, nebo o dvě, zas o tolik více krmení nesežerou,  jen potřebují více místa.

Péče o morčátka je docela nenáročná. Nic moc nepotřebují, základ je voda a seno, granule a zelenina, v létě tráva. Počítejte s tím, že morče sice drahé není, ale čekají vás přece jen nějaké vstupní náklady. Klec se pohybuje okolo 1500 Kč i více, kotec 2.000 Kč minimálně, misky, domečky, podestýlka, nějaké dobroty… Úplně zadarmo to není. Ale zase vás nečeká žádné očkování, v zásadě ani žádné návštěvy u veterináře a kromě krmení a podestýlky ani další náklady.

Když jsme morčata pořizovali, bylo dětem čtyři a sedm let. Tu menší samozřejmě ještě musíme hlídat, ale ta starší zvládne být s morčetem v pohodě sama. Obě pomáhají i s čištěním kotce, s krmením a úklidem okolo morčat (pochopitelně zájem postupně klesá, co si budeme povídat). Počítejte s tím, že dost péče o morčata bude stejně na vás, v tomhle věku to dítě ještě všechno úplně samo nedá. Mimo jiné hlavně proto, že s klecí nebo kotcem je přece jen fyzicky náročnější manipulovat a malé děti to nezvládnou. Kotec čistíme jednou za týden. Takže by vás to mělo aspoň trochu bavit, jinak bude zvířátko spíše zdrojem napětí a nepohody, než radosti.

Morčata můžete chovat i venku a to shledávám jako jejich největší výhodu. Doma jsme žádné zvířátko z různých důvodů nechtěli. Navíc při manipulaci s hoblinami a senem se nadělá dost bince. Spousta lidí chová morčata doma na koberečcích, ale mně by se asi eklovalo prát počůrané a pokakané koberečky od morčat v pračce, kde pereme naše věci. Kdo má doma starou pračku, tak možná, ale na mě to je prostě moc. Pravda samozřejmě je, že morčata chovaná doma jsou lépe ochočená, děti se jim budou více věnovat a více si je užijí. A v zimě není třeba běhat ven je krmit.

Pokud budete pořizovat morčátka domů a budete jim kupovat klec, určitě zvolte co největší a hlavně takovou, která se dá celá otevřít zepředu. Jakmile máte zepředu jen malá dvířka, tak se k morčátkům dítě moc nedostane, bude se vám špatně vyndávat domeček, misky a i samotné morče. Jsou i klece s velkým vstupním otvorem zeshora, ale ani tak dítě na morče nedosáhne, případně si na klec různě lehá, což zavání průšvihem… Počítejte s tím, že podestýlka je doma rychleji cítit, myslím, že tam bychom si s čištěním klece 1x za týden nevystačili.

Doma můžete morčata chovat i v morčatárnách, což jsou různě veliké převážně dřevěné výběhy, nebo všelijak propojené klece s ohrádkou. Vypadá to skvěle, ale zabere to spoustu místa a z mého pohledu to musí být dost náročné na čištění. Na netu najdete spoustu nápadů, jak něco takového vyrobit, koupit se to podle mě moc nedá.

My máme morčátka venku a přes zimu v garáži a je pravda, že zvláště v zimních měsících děti tolik času u morčat nestráví. Morčata máme ve dvou propojených kotcích, což je řešení z mého pohledu úplně ideální. Původně jsme koupili jeden kotec, ale jak morčátka rostla, každé potřebovalo svůj domeček, tak toho místa zbylo pak hrozně málo. Nechtělo se nám kupovat další drahý dvoupatrový kotec, tak jsme koupili ještě jeden stejný, jako ten první, a s trochou snahy se nám podařilo je upravit a propojit. Takže teď mají dohromady kotec dlouhý skoro 240 cm, morčátka nemusí běhat po žádných schodech, mají dost místa a děti se k nim pohodlně dostanou buď odklopením střechy, nebo zepředu.  Když děti odklopí střechu, tak navíc odpadá obava, že by morčátko uteklo a u této výšky kotce do něj hezky vidí i dosáhnou.

Kupovali jsme a propojovali tyto kotce:

https://www.farmercz.cz/cz/potreby-pro-chov-kraliku/kralikarny-a-kotce-pro-kraliky/5ea1f5ad0ecc1-drevena-kralikarna-alfred-116-x-45-x-62-cm

Jediné, co jsme přidali, je ještě pořádná kovová západka na obě dvířka, přece jen se nám zdálo, že dřevěnou západku bez jištění by nějaká šikovnější kočka nebo kuna mohla otevřít. A vlastně časem i kolečka, která jsme za pár korun koupili v akci v Lidlu, a kotec tak můžeme přemisťovat pohodlně na noc do garáže.

Na dno kotce dáváme dřevěné peletky a hobliny, máme raději větší hobliny, přijde mi, že tolik nepráší. Všechno potřebné nakupuju na eshopu www.kralici.cz, respektive https://obchod.kralici.cz/  kde mají dobrý výběr krmení, sena, podestýlek i drobností okolo, reagují rychle a většinou do druhého dne PPLka přiváží balík. Jen poradím, že nejvíce našim morčatům chutnají tyto granule https://obchod.kralici.cz/p916-versele-laga-cavia-complete.aspx , myslím, že jsou to i jedny z nejkvalitnějších.

Nejšťastnější jsou morčata v létě venku na trávě. Pokud máte možnost, určitě jim to dopřejte. Je třeba dávat pozor akorát na mokrou trávu, sluníčko, velké horko a samozřejmě kočky a dravce. My jsme pořídili klasický kovový výběh z šesti polí, která se poskládají dohromady, ale když jsme do něj dali malá morčátka, tak jedno hned vzalo čáru a protáhlo se skrz plůtek ven. Naštěstí se morčata hned někam schovají a tam strnule stojí, takže morče vletělo do prvního úkrytu, co potkalo, a odtud jsme jej vytáhli. Akorát já jsem měla infarkt 🙂 , úplně mi letělo hlavou, jak vysvětluju čtyřletému dítěti, že jeho morčátko, které jsme si právě přivezli domů, uteklo a nenašlo se… Takže jsme koupili ještě králičí pletivo a celý výběh jsme tím ještě obehnali a připevnili jsme jej k tomu utahovacími plastovými páskami. Výhoda tohoto výběhu je, že si do něj mohou vlézt i děti, sednout si k morčátkům a hrát si s nimi.

Na druhou stranu se tento kovový výběh sice dá snadno přemístit a má na sobě kryt jakože proti kočkám, ale je to tak vetché, že každá kočka by se snadno dostala dovnitř. Určitě to není na to, že do toho morčata dáte a odejdete na celý den do práce. Možná bych dneska zvažovala nějakou pevnější variantu s dřevěnou konstrukcí, ale to je zase finančně o dost náročnější, složitější na manupulaci a ani ty děti tam nestrčíte 🙂 .

Jinak jsem všechny potřebné informace o tom, jak chovat morčata, na co si dát pozor, čím je krmit atd., našla na stránkách http://www.morcataureny.stranky1.cz/ . Dívejte se především na obsahovou stránku webu, najdete tam opravdu úplně všechno.  Jsou i fcb skupiny chovatelů morčat, ale z obou, ve kterých jsem byla, jsem vystoupila, protože tam buď pořád někdo někoho napomínal, že blbě chová morče, nebo tam někdo neustále sdílel fotky svých právě zemřelých morčat, tak na to jsem neměla úplně nervy. Ale pokud budete potřebovat poradit, tam vám poradí do minuty.

Skvělá jsou také videa na youtube, prima je třeba kanál AlueButterfly.

Pokud už morčata doma máte, zřejmě máte už vše vychytané, ale těm z vás, kdo o tom přemýšlejí, jsem snad přinesla alespoň základní představu o tom, co je čeká. Kdybyste k tomu měli jakékoli dotazy, klidně pište, nejsem samozřejmě žádný odborník, ale třeba vám dokážu poradit, třeba alespoň co kde sehnat.

 

Hezký den,

s láskou

Romana