Úklid je hlavně o nastavení naší mysli – rozhovor se Simonou Zadražilovou, specialistkou na úklid domácnosti

Úklid je hlavně o nastavení naší mysli – rozhovor se Simonou Zadražilovou, specialistkou na úklid domácnosti

Duben 2022

Simona Zadražilová opustila svou původní profesi administrativní pracovnice a rozhodla se, že se bude profesionálně věnovat tomu, co ji baví nejvíce – úklidu.

Učí ženy, jak mít v běžném úklidu domácnosti systém a řád. Je autorkou projektu Rituály rychlého a efektivního úklidu a Uklidni se úklidem.

Simi, zabýváš se úklidem, tedy něčím, co řada žen považuje za nutné zlo. Tebe naopak uklízení baví a učíš i další ženy, jak změnit k úklidu přístup. Může úklid někoho opravdu bavit? 🙂

Ano, určitě může. Ani mě úklid nebavil, byla jsem bordělářka a neuměla uklízet efektivně. Ač jsem pořád uklízela, nikdy jsem vlastně neměla uklizeno. Uklizená domácnost pro mě byla velká výzva. Tak jsem začala úklid doslova studovat. Přečetla jsem několik knih a začala si hledat svou cestu úklidem. Pak se mi dostala do ruky kniha od Marie Kondo Zázračný úklid. Díky této knize se začal měnit můj pohled na úklid a já jej postupně začala milovat.

Když se ke mně poprvé dostala knížka Zázračný úklid, tak jsem nad tím trochu ohrnula nos, jakože jak může někdo napsat knížku o úklidu, vždyť na tom nic není. Jak jsem se mýlila…

Úklid podle Marie Kondo není jen o úklidu našeho domova, ale hlavně o našem vnitřním úklidu, a možná právě proto jsi ohrnula ten nos 🙂 . Mnohdy se nám do toho vůbec, ale vůbec nechce. Ale je možné to brát jako takovou terapii úklidem. Navíc je třeba mít na paměti, že náš domov utváří naši vnitřní realitu.

Proč neumíme uklízet? Je to nějaká speciální dovednost, která se dá naučit?

Úklid není vrozená vlastnost, ale očekává se, že ho budeme dělat automaticky. Jak jsem říkala, já sama jsem přečetla desítky knih o úklidu, než jsem se naučila efektivně uklízet. Myslím, že by na to klidně mohla být střední škola. Vždyť i na kuchaře máte školu a potřebujete jasné postupy, abyste uvařili dobré jídlo.

Myslím, že většina z nás má úklid spojený s naprosto otravnou povinností z dětství, která nastávala obvykle v sobotu dopoledne, kdy se MUSELO uklízet a každopádně nás to vůbec nebavilo. Dá se tenhle odpor v dospělosti zlomit?

Tohle nutné sobotní zlo je DAR. Většina programů a odporu k úklidu vzniklo právě v dětství. Tohle když si uvědomíme, tak nás to hodně osvobodí. Tohle jsou programy našich maminek, našich babiček. My si můžeme ponechat ty soboty, ale taky nemusíme. Každopádně je fajn udělat úklid tak, aby to bylo příjemné. Proto mám svůj online kurz Rituály rychlého a efektivního úklidu, ve kterém bereme běžný úklid jako rituál a velký sobotní úklid jako obřad. Můžeme si zapálit svíčku, pustit si hezkou hudbu, provonět domov esenciálními oleji a pustit se do úklidového obřadu.

„Úklid je jedním z nejrychlejších způsobů, jak vrhnout světlo na vlastní duši.“ Denise Linn

No, to je opravdu jiný přístup k uklízení 🙂 . Ale já bych to tak klidně i dělala, ale skoro pořád narážím na dva problémy – nedostatek času a síly. Někdy mi nezbývá čas a někdy se mi prostě už nechce uklízet. Je na to nějaký fígl, jak to překonat?

Tak tohle jsou typičtí sabotéři, naše limity a hranice. Nemám na to čas, nemám na to sílu. Výmluvy si najdeme vždycky a není na tom nic špatného. Je to opět o nastavení naší mysli a našeho silného PROČ. Proč chci mít doma uklizeno? Jak se chci doma cítit? Pokud tohle v naší mysli nenastavíme a nezměníme, nikdy nemůžeme být úspěšné. Důležitá i naše sebeláska a sebehodnota. S tím vším já pracuji se ženami ve svých kurzech. Zapracujeme na našem silném proč a pak už se učíme, jak mít svou domácnost uklizenou třeba i s malými dětmi.

Vážně se to dá? Mám spoustu kamarádek, které miminko nedokážou prakticky odložit, dítě přes den moc nespí, nebo jen na procházce, večer u uspávání maminka usíná s dítětem a nezůstává ani vteřina na cokoli, natož na úklid…

Zase je potřeba mít svůj fungující systém a nehledat výmluvy. Možná to zní drsně, ale je to tak. Provázela jsem i ženy s malými dětmi. Manžel od rána do večera v práci a k tomu dokonce jedna žena měla i několikapatrový dům a do toho sama byla podnikatelka. Nehledala výmluvy, ale hledaly jsme cestu a funguje to. Stačí jen chtít.

To je výzva! 🙂 Simi, určitě nejsem sama, kdo bojuje především s dětmi, které za sebou nechávají binec, ale k úklidu se moc nemají. Po pravdě, samotné nás to nebaví, tak je otázka, jak to u dětí nastavit jinak… Jak je zapojit, aby po sobě uklízely, nebo dokonce aby je to i bavilo?

Tohle je velké téma. Nejdůležitější je začít sama u sebe. Nejdřív potřebujeme zapracovat samy na sobě a potom teprve můžeme být průvodkyněmi našim dětem. U dětí je velký problém to, že mají spoustu hraček, které nemají své místo. Jak jsem říkala, úklid není vrozená vlastnost. Děti potřebují, aby je to někdo naučil. Potřebují mít svého průvodce. A hlavně hračky musí mít své místo, bez toho to nejde.

A kapitola sama pro sebe je asi i pomoc partnera…

Tady je to hodně o tom, že něco očekáváme, že na něčem lpíme. A s tím je zase potřeba pracovat.

Simi, jakou máš zkušenost – je lepší uklízet nárazově jeden den v týdnu, nebo průběžně?

Jednoznačně průběžně, protože když to necháme jen na jeden den v týdnu, tak máme potom tendenci uklidit všechno najednou, což nás hodně vyčerpá, a právě to v nás vyvolává ty negativní emoce a pocity. To určitě žádná žena nechce.

Je pak potřeba při tomhle průběžném uklízení dělat občas i generální úklidy?

Ano, i generální, velký úklid je potřeba. Ted třeba jaro k tomu vybízí. Stejně jako je dobré dělat detoxikaci organismu na jaře a na podzim, tak je dobré dělat detoxikaci naší domácnosti. Nedělat ale vše najednou. Úklid je dobré si rozplánovat, rozložit do několika dní. Potřebujeme energii načerpat a ne se totálně zničit.

A je pak nějaký fígl na to, abychom pořádek doma udrželi? Spousta žen má pocit, že uklízí POŘÁD, ale POŘÁD je všude nepořádek…

Jak už jsem říkala, úklid není jen o úklidu, ale hlavně o nastavení naší mysli. Je potřeba si najít své priority, své proč a pak samozřejmě mít co nejméně věcí. Obklopovat se věcmi, které nám přinášejí radost.

Co si myslíš o paní na úklid? Má to smysl, když navíc spousta žen uklízí před tím, než paní na úklid přijde?

Záleží zase na tom, jak si to v hlavě nastavíme. Nebo možná o tom, zda paní na úklid uklízí dobře a není potřeba před nebo po ní uklízet. I s tím se setkávám. Ani tuhle práci nemůže dělat každý, i když to tak vypadá. Každopádně já jsem jednoznačně pro. V dnešní době, kdy jsou ženy časově hodně vytížené, je to velká úleva. Generální úklid jednou týdně udělá paní na úklid a paní domu už si jen udržuje pořádek. Jen pozor na to, jak paní, která pečuje o náš dům, ohodnotíme. Často se setkávám s tím, že tahle práce je dost podhodnocená. Pokud to není vyvážené na obou stranách, tak paní na úklid nikdy nemůže pečovat náš dům s radostí a perfektně.

Už ses zmínila o tom, že pořádáš online kurzy pro ženy, v nichž je učíš uklízet. Je to vůbec možné se v kurzu naučit uklízet tak, abychom měly doopravdy už vždycky uklizeno?

Určitě ano. Mám spousty spokojených klientek. Stačí mít opravdu své silné proč, chtít, nehledat výmluvy a samotný úklid už je jen třešnička na dortu. V úklidu je potřeba mít systém, řád a pravidla. Tohle všechno, když se skloubí s rituálem a úklid se stane naším nový návykem, jde všechno samo a vlastně tak nějak automaticky.

Dokážeš naučit uklízet i chronické „bordeláře“?  🙂

Já sama jsem byla bordelářka 🙂 . Takže ano, dokážu 🙂 .

Na svých stránkách máš napsáno, že tvůj dům je uklizený, opečovávaný, plný hojnosti a štěstí, vyzařuje zdraví a energii. Jak jsi toho docílila?

Jednoho dne, když jsem seděla u nás v obýváku a přemýšlela nad tím, proč jsem pořád tak nespokojená, když mám svůj vysněný dům, tak se můj pohled zastavil na závěsech, které jsem právě pověsila bez žehlení. Byly zmačkané, a to hodně. V tu chvíli jsem si uvědomila, že můj dům je mým zrcadlem. Vždyť já se cítím stejně jako ty závěsy. Rozhlédla jsem se kolem sebe a došlo mi, že můj dům jsem vlastně já. Moje vnitřní já, moje duše a já jsem královnou svého království, tak jsem na tom začala pracovat.

Úklidu se věnuješ už opravdu dlouho, je ještě něco, co tě v této souvislosti dokáže překvapit?

Mám pocit, že pořád se mám co učit a objevovat. Úklid je opravdu velká alchymie 🙂 .

Simčo, děkuji moc za rozhovor a děkuji také Renatě Vaňkové za krásné fotky!

S láskou

Romana

Chcete se o mně dozvědět více?

Jmenuji se Romana,opustila jsem profesi advokátky a konečně dělám to, co mě doopravdy baví. Celý můj příběh najdete zde https://www.mamysrozumem.cz/jak-jsem-advokacii-povesila-na-hrebik/

www.mamysrozumem.cz

info@mamysrozumem.cz