Jihočeský kraj – Kozí hrádek u Sezimova Ústí

Jihočeský kraj – Kozí hrádek a okolí

Září 2019

 

CO

Kozí hrádek

KDE

Kozí hrádek nemá úplně svou adresu, leží v lesích za Sezimovo Ústím. Přesto jej snadno najdete, přístupy k němu jsou hezky značené.

Autem se sem dostanete nejlépe ze silnice spojující Tábor – Měšice a Turovec, ze které vede odbočka ke Kozímu hrádku.

Pěšky se pak můžete vydat krásnou procházkou ze Sezimova Ústí, kde projdete přes novou část Nechybu a po hezkých upravených lesních stezkách dojdete prakticky po rovině ke Kozímu hrádku také. Jen s kočárkem nechoďte po červené turistické trase, tam neprojedete.

CO MŮŽETE ČEKAT

Kozí hrádek je zřícenina, kde kromě mostku, obvodových zdí a studny nenajdete prakticky nic. Přesto stojí za návštěvu, naše děti bavilo prolézat hrad s mapkou, kterou jsme dostali u vstupu, ze které jsme vyčetli, co zrovna v jakém místě kdysi bývalo. Vstupné je jen 30 Kč pro dospělého a 20 Kč pro děti, studenty a seniory, to už dneska málokde uvidíte. Můžete chodit sami bez průvodce kde chcete a jak dlouho chcete, obvykle tam nejsou žádné davy, takže je to na pohodu.

Pozor – otevřeno je jen od května do konce září, vždy mrkněte na webové stránky (viz níže), občas se tu konají i nějaké akce, tak ať máte aktuální info.

Kolem hradu navíc vede příjemná krátká naučná stezka, u které jsou pěkné informační tabule, jen tudy neprojedete s kočárkem. O to nadšenější budou z lehkého terénu starší děti.

V těsné blízkosti Kozího hrádku je hned u parkoviště občerstvení se spoustou míst k venkovnímu posezení (vše ve stínu) a velké dětské hřiště, takže děti budou mít o zábavu postaráno.

A pokud se budete chtít projít, tak od Kozího hrádku vedou krásné trasy do okolí, většinou široké, rovné, upravené, ideální i pro kočárek, kolo a odrážedlo (raději na gumových pneumatikách, jsou to jen štěrkové cesty). Po cestě občas lavička, u Hájenky malé dětské hřiště a obora s daňky, v lese houby…

KOČÁREK

Pokud si chcete udělat pěknou procházku s kočárkem, tak jeďte autem a zaparkujte přímo u Kozího hrádku a vydejte se pak pěšky po vyznačené cyklotrase do lesa směrem na Sezimovo Ústí, nebo podejděte dálnici, dojdete na malou křižovatku a vydejte se pak doprava po zelené turistické trase. Až se znovu dostanete k dálnici, tak ji opět podejděte a vrátíte se do lesa, odkud se zase dostanete ke Kozímu hrádku.

Případně jděte ze Sezimova Ústí přes Nechybu směrem k Hájence, oboře s daňky a dětskému hřišti a odtud pak už po pěkně upravených stezkách lesem a stínem až ke Kozímu hrádku.

Na mapce z www.mapy.cz jsem hvězdičkami označila cesty, které máme vyzkoušené s kočárkem my.

Přímo ke vstupu do Kozího hrádku se s kočárkem jakš takš dokodrcáte, je tam pár kamenitých metrů, ale nějak se to dá.

U vstupu na Kozí hrádek si můžete kočárek v pohodě nechat, paní pokladní jej pohlídá. Asi raději bez dítěte, pod místem, kam si jej asi dáte, je dost velký sráz 🙂 . Samotná prohlídka Kozího hrádku je na chvíli, takže to zvládnete i s prckem v náručí.

Naučnou stezku s kočárkem neprojedete. S nosítkem v pohodě, ale kočár bych sem nervala, jsou tam schody, kořeny a podobně.

POČASÍ

Samotný Kozí hrádek je na plném slunci, ale všechno ostatní, stezka, hřiště i občerstvení, je v příjemném stínu. A samozřejmě procházka v lese je i v horku dobře snesitelná.

V dešti se tu naopak nikde neschováte, ale třeba taková zimní procházka je tu moc fajn.

INFO

http://www.kozi-hradek.cz/

nebo také na stránkách Sezimova Ústí

https://www.sezimovo-usti.cz/turisticke-informace-kozi-hradek#posun

Více info o možnosti občerstvení

https://www.kozihradek-restaurace.cz/

Takže pokud hledáte program s dětmi, případně tip na hezkou procházku s kočárkem, Kozí hrádek a jeho okolí je fajn volba. A to i v době, kdy je samotný Kozí hrádek zavřený, protože občerstvení je otevřené celoročně a na naučnou stezku, dětské hřiště i na všechny lesní stezky se dostanete kdykoli. A je to tam vážně moc sympatické 🙂 .

 

Pěkný výlet,

Romana

www.mamysrozumem.cz