Domácí chleba se sušeným droždím – jednoduchý, bez domácí pekárny

Domácí chleba se sušeným droždím – jednoduchý, bez domácí pekárny

Mám za sebou mnoho pokusů o domácí chleba, ale většinou z toho byla spíše slaná buchta, než chleba. Nejsem typ, který by byl schopen doma udržet při životě kvásek, nemáme ani domácí pekárnu, takže jsem byla odkázána vždy na verze se sušeným droždím a pracné hnětení. Ale nikdy to nebylo ono.

Až jednou mi dala ochutnat svůj domácí chleba moje milá příbuzná a od té doby jiný nepečeme. Je extrémně jednoduchý, pouze z několika surovin, bez cukru, bez oleje, se sušeným droždím, přitom chutná velice dobře, má i příjemnou chlebovou strukturu a křupavou kůrku.

Recept jsem poupravovala z několika verzí receptu „chleba bez hnětení“, tuším, že nějakou podobnou verzi má ve své knize i Láďa Hruška, ale u všech mi ve výsledku chyběl nějaký kousek postupu, se kterým jsem si nevěděla rady. A protože mám ráda recepty ve smyslu „opravdu každý krok po kroku“, pokusila jsem se svoje dosavadní zkušenosti a všechny tyto recepty přetavit v tuhle svou vlastní verzi.

ČAS PŘÍPRAVY

5 minut těsto, několik hodin kynutí, pečení 45 minut

 

NÁROČNOST

Absolutně jednoduché.

 

INGREDIENCE

3 hrnky mouky – ideální poměr zdá se 2 hrnky hladké mouky a 1 hrnek celozrnné (špaldové, pšeničné, žitné…) – poměr můžete klidně upravit ve prospěch celozrnné verze mouky, jen výsledkem bude tužší a hutnější chleba. Pokud máte doma nějaký typ chlebové mouky, použijte ji (chlebové mouky dávám jeden hrnek z těch tří).

1 lžička sušeného droždí (dávám ne úplně zarovnanou, ani ne úplně vrchovatou, něco mezi 🙂 )

2 lžičky soli (zkoušejte, na někoho je to málo, na jiného moc)

1 lžička drceného kmínu (případně jiného koření, dají se sehnat přímo koření na chleba, mají třeba v DM drogerii)

Semínka dle chuti – osobně mám nejraději rozdrcené lněné semínko a slunečnicové semínko

Tohle všechno promíchejte ve větší míse a přidejte 1,5 hrnku vlažné vody.

POSTUP

Vypracujte těsto, ale moc se s tím nepárejte, není třeba hnětení jako u klasického kynutého těsta, tuhle práci za vás udělá čas. Těsto je dost řídké, lepivé a není ani kompaktní, ale s tím se netrapte. Je lepší jej míchat vačečkou nebo lžící, na ruce se vám bude akorát tak lepit.

Mísu s těstem přikryjte utěrkou a dejte na nějaké teplé místo. Na sluníčko, k topení, některé trouby mají speciální programy na kynutí…

V receptech na tento typ chleba najdete časy kynutí kolem 12 hodin. Osobně mám ale vyzkoušeno, že na teplém místě je vykynuto už třeba za čtyři hodiny, chleba možná není pak tak nadýchaný, ale chuťově i strukturou je taky výborný.

Pokud se mi chce jej nechat kynout 12 hodin, zadělám těsto večer a další den dopoledne upeču chleba. Pak stačí nechat těsto kynout ve větší míse přikryté utěrkou v pokojové teplotě. Tato verze chleba je samozřejmě lepší, ale ne vždy to jde takto časově zvládnout.

Jakmile máte vykynuto, hodně si pomoučete vál (linku), přendejte na něj těsto a rozložte jej na obdélník cca 2 – 4 cm tlustý. Nechte jej takto ležet cca 15 minut. Poté obě kratší strany těsta překlopte ke středu těsta a pak totéž udělejte znovu… Prostě těsto několikrát přes sebe přeložte a nechte ještě znovu kynout. Ideálně klidně hodinu i trochu déle. Taky jsem párkrát švindlovala, tuhle dobu zkrátila a i tak byl chleba docela v pohodě.

PEČENÍ

Dejte si předehřát troubu na 230 stupňů (klasický ohřev spodní a dolní bez horkovzduchu) a strčte do ní prázdnou nádobu, ve které budete chleba péct. Měla by být vhodná do trouby na tuto teplotu a s poklicí. Já používám normálně skleněnou zapékací mísu.

Jakmile budete mít předehřáto, vyndejte nádobu, lehce ji vymažte olejem (kápnu trochu oleje na dno a vytřu papírovým ubrouskem z kuchyňské role – opatrně, nespalte se) a pak dno zapékací mísy malinko poprašte hladkou moukou.

Do nádoby potom dejte těsto, trochu ho tvarově upravte do bochníku (dělá se to blbě, těsto je stále dost měkké, ale když si hodně pomoučíte ruce, tak to půjde), posypte slunečnicí a lněným semínkem a je to. Ničím chleba nemažte, můžete jej ještě na povrchu lehce posolit.

Nádobu přikryjte a dejte péct do středu trouby na 230 stupňů na 30 minut.

Poté sundejte víko a pečte otevřené ještě cca 13 – 15 minut, podle toho, jak vypečený chleba máte rádi.

Hotový chleba vyklopte a dejte vychladnout ideálně na mřížku.

Chleba je v den pečení vynikající, další dny je na rozdíl od jiných mých pokusů o domácí chleba taky moc dobrý. Spíše se ale druhého dne nedožije 🙂 .

 

TIP NAVÍC

Pokud jste v kuchyni trochu větší borci než já, tak mrkněte na mnohem sofistikovanější verze chlebů na webovky www.maskrtnica.cz nebo třeba www.pecempecen.cz

—–

Chcete zhubnout a máte pocit, že se u diety chleba jíst nesmí?

Máte za sebou už všechny diety světa, ale trápí vás slabá vůle, lenost, stres, malá motivace, opakovaná selhání a výčitky, že jste to zase pohnojily?

Držíte diety pořád dokola, vždy něco zhubnete, ale pak zase přiberete a kila plíživě přibývají?

Pomůžu vám to změnit! 🙂

Ozvěte se mi a najdeme cestu k udržitelné změně životního stylu, budeme pracovat se stravou i s hlavou, protože ta je často největším nepřítelem naší snahy o zhubnutí. 

Jsem výživová poradkyně s celostním přístupem k hubnutí se zaměřením na ženy, které nechtějí držet žádné drastické diety, nemají energii na přípravu nějakých spešl jídel a nezbývá jim čas ani chuť na extra cvičení.

A když vás u hubnutí zrazují vaše emoce a návyky, podpořím vás koučinkovými metodami i Bachovými esencemi připravenými na míru jen pro vás.

Zajímá vás víc?

Mrkněte tady: Výživové poradenství pro ženy – pracujeme se stravou i s hlavou – Mámy s rozumem (mamysrozumem.cz)

O Bachových esencích najdete víc tady: Co jsou Bachovy esence a jak pomáhají s psychikou – Mámy s rozumem (mamysrozumem.cz)

Srdečně vás zvu i do své FCB skupiny (1) Bachovy esence pro děti i dospělé – Romana Prokopová | Facebook

 

S láskou

Romana

 

 

www.mamysrozumem.cz

info@mamysrozumem.cz