Moravskoslezský kraj – ZOO Ostrava

Moravskoslezský kraj – ZOO Ostrava

Červenec 2019

 

CO

ZOO Ostrava

KDE

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava, příspěvková organizace
Michálkovická 2081/197
710 00, Ostrava

U ZOO je velké parkoviště hned u hlavního vchodu, v případě jeho plné obsazenosti je pak o kousek níže směrem napravo od hlavního vchodu (z pohledu směrem ke vchodu) druhé velké parkoviště. Za parkování jsme platili 55 Kč za celý den.

(mapa ZOO stažena ze stránek ZOO http://www.zoo-ostrava.cz/cz/pred-navstevou/mapa-zoo/ )

CO MŮŽETE ČEKAT

Ostravská ZOO patří mezi naše nejoblíbenější. Navštěvujeme ji často a rádi, protože přináší jedinečnou kombinací rozsáhlé ZOO se spoustou zvířat, krásného botanického parku, nepřeberného množství dětských hřišť a skvělého zázemí. Strávíte tady v pohodě celý den, nebo přinejmenším celé odpoledne.

ZOO můžete procházet po nejrůznějších stezkách, včetně opravdu krásných a tichých tras, které jsou nazvané Cesta vody, Cesta stínu a Cesta lesa. A názvy skutečně odpovídají realitě. Moc zvířat na nich nenajdete, zato i v nejrušnější návštěvní den je tady minimum lidí, stín a klid. Je až neuvěřitelné, že tato krásná místa najdete kousek od centra Ostravy (a fotila jsem o státním svátku, kdy bylo jinak v ZOO poměrně dost lidí):

Po vstupu do ZOO vás to povede hned k prvnímu výběhu s plameňáky a pak jde většina návštěvníků po hlavní trase dolů. My ale chodíme horní trasou kolem poníků a jelenů a tam jsou zajímavé průchozí voliéry s ptáky a s hezkou parkovou úpravou. Bohužel to většina návštěvníků mine, ale naše holky už to znají a hrozně je to tam baví. A stejně jako po hlavní trase, i tady tudy dojdete k části nazvané Na statku.

Tady se s největší pravděpodobností zaseknete na dlouho. Najdete tady vcelku velký komplex ohrad s domácími zvířaty, nechybí ani výběh se vstupem ke kozičkám. Tam si děti mohou zkusit i práci farmáře a s pomocí hrabiček, koštěte a kolečka uklízet kozí výběh. No, jako maminka z toho úplně happy nejsem (zvlášť když mé mladší dceři jaksi nevadilo sebrat bobek z lopaty rukou 🙂 ), ale děcka to bůhvíproč baví 🙂 . Kromě toho je oblíbený otevřený výběh s morčaty, která mohou děti pohladit a nakrmit krmivem z automatu za 5 Kč.

A samozřejmě největší pecka – velký prolézací hrad pro větší děti a rozsáhlé průlezky pro ty menší. Kolem je spousta stinných míst k odpočinku pro rodiče, pokud teda zrovna nelítáte za mrnětem, které se drápe, kam nemá 🙂 . Nicméně v plné sezóně počítejte se spoustou dětí, my jsme párkrát byli na jaře nebo na podzim a to bylo úplně super.

Když dojdete kolem šelem, opic, papoušků, slonů, hrochů a řady dalších zvířat do dolní části ZOO, můžete se buď zpátky k východu vyvézt vláčkem (akorát podražili, už je to 40 Kč za každou osobu nad 2 roky, takže čtyřčlenná rodina ušetří síly za zpáteční cestu do kopce za 160 Kč), nebo pokračovat dále na žirafy, velbloudy, zebry a spol. A samozřejmě i pak se můžete vrátit k nástupnímu místu na vláček, případně se zkusit vrátit třeba mimo hlavní trasu Cestou lesa a Cestou vody.

V poslední části ZOO můžete vyzkoušet také Safari expres – jinými slovy vláček, který projíždí mezi otevřenými výběhy s žirafami, antilopami a podobnými zvířaty.

Jinak v ZOO jsou přebalovací pulty (http://www.zoo-ostrava.cz/cz/pred-navstevou/rodinny-vylet/582-prebalovaci-koutky.html) , kojící koutky, všude spousta laviček, občerstvení, čisté toalety a opravdu na každém rohu je nějaké dětské hřiště. V žádné jiné ZOO jsme na takové zázemí nenarazili, fakt paráda.

Až budete ze ZOO odcházet, buď můžete rovnou turniketem, nebo si připravte peněženku a projděte obchodem se suvenýry. Jen počítejte s tím, že těm nádherným plyšákům se prostě nedá odolat 🙂 .

Takže ZOO Ostrava rozhodně ano, opravdu patří mezi ty nejlepší, co jsme zatím navštívili. Ano, samozřejmě narazíte na pozůstatky dob dávno minulých, sem tam je nějaký výběh ještě tristní, ale pokaždé, co tam jdeme, se něco vylepší, opravdu na tom makají a snaží se co nejvíce modernizovat.

KOČÁREK

Kočárek určitě ano, všechny stezky jsou tomu přizpůsobené, dokážete ho nalodit i do vláčku. Navíc už zmíněné Stezky stínu, lesa a vody jsou přímo stvořené pro klidné procházky se spícím dítětem v kočárku mimo hlavní rušné trasy.

Pokud kočárek nemáte, ale stejně jako my s sebou máte vždycky milion věcí pro případ, co kdyby…, tak mimo zimní období si můžete za 30 Kč hned u vchodu si půjčit dřevěný vozík (záloha 300 Kč). Kočárek to samozřejmě nenahradí a je tam nápis, že se v něm nesmí vozit děti, no ale… však uvidíte sami 🙂 .

POČASÍ

Ostravská ZOO je úžasná v tom, že nabízí opravdu hodně stínu, takže i v letním horku se to tam dá zvládnout docela dobře. Najdete tu i malý Vodní svět, což je prostor pro děti s vodními prvky, kde se mohou osvěžit. Jinak pokud neleje, tak je ZOO skvělá v podstatě kdykoli. Nicméně pokud můžete, vyberte nějaký pěkný všední jarní nebo podzimní den, to je ZOO úplně nejkouzelnější. O víkendu bývá větší nápor turistů, hodně uslyšíte i polštinu 🙂 . Ale na rozdíl od Pražské ZOO, kde se nedá o víkendu hnout, je v Ostravě i v rušné dny nějak víc místa k životu, tak se toho nemusíte nějak extra bát.

INFO

http://www.zoo-ostrava.cz/

bezva info pro rodiny speciálně ještě na odkazu

http://www.zoo-ostrava.cz/cz/pred-navstevou/rodinny-vylet/

Tak při plánování výletů s dětmi se ZOO Ostrava určitě počítejte, opravdu stojí za to!

Pěkný výlet,

Romana