O čem sní mámy a tátové a jak je to doopravdy

O čem sní mámy a tátové a jak je to doopravdy

Listopad 2018

Jak si to představují maminky

Děti jsou zdravé. To je základ. Maminka je spokojená na mateřské, má dvě děti tři roky od sebe. Starší dítko chodí do školky, kde je mimořádně šťastné, chce tam zůstávat na spinkání a každý den se do školky těší. Ráno se neloudá se snídaní, hezky si umyje zoubky, učeše se, samo se rychle obleče a v rámci příjemné procházky dorazí maminka s dětmi včas do školky. Tam se školkové dítě samo převlíkne, dá mamince pusu, obejme se láskyplně s mladším sourozencem a celé šťastné mizí ve třídě.

Maminka stráví dopoledne na nějakém veselém kroužku s mladším dítětem, případně je tu ochotná babička a maminka si skočí ke kadeřníkovi či na pedikúru. Po obědě uloží malé dítě do postýlky, to tam v klidu usne a spí minimálně dvě hodiny. Během této doby si maminka zdřímne, uklidí, přečte si kus knihy a celkově si užije čas pro sebe.

Odpoledne po spinkání maminka vyzvedne starší dítě, které se opět samo a rychle převlékne. Zbytek dne stráví všichni tři na procházce, venku je krásně, sourozenci si krásně hrají, spolupracují, půjčují si hračky a vůbec vládne všeobecná pohoda.

Kolem šesté návrat domů a děti s maminkou společně připraví za veselého smíchu dobrou a nutričně vyváženou večeři. Doma je uklizeno. Následně přichází z práce partner, dá ženě květinu, kterou jí koupil jen tak pro radost. Všechny hezky obejme, políbí svou ženu, dětem dá pusu a řekne: „Mám vás moc rád, jak se máte?“

Ženě navíc do ucha pošeptá: „Dneska ti to moc sluší, vypadáš děsně sexy!“ Maminka vypadá opravdu sexy, je sice pohodlně, ale hezky oblečená, je štíhlá a upravená.

Žena muži láskyplně odpoví: „Ty taky! Hezky voníš! Jaký jsi měl den? Určitě jsi unavený, pojď si dát večeři.“ Oba jsou na sebe milí. Muž se převlékne do domácího a oblečení z práce dá do koše na prádlo, případně oblek řádně vyvěsí na ramínko.

Pak si společně celá rodina sní výbornou večeři, hezky si u toho povídají, po jídle si každý člen rodiny po sobě uklidí špinavé nádobí a všichni poděkují mamince za výbornou večeři. Poté si tatínek jde nadšeně hrát s dětmi, žena si v klidu uklidí kuchyň. Pak oba vykoupou děti a kolem 19:30 už je uspáno. Rodiče si pak dají láhev vína, podívají se na televizi nebo si povídají, muž oceňuje ženino celodenní nasazení při péči o děti, žena zase jeho nasazení v práci. Vyústí to v hezký večer. Stejně jako před týdnem.

Kolem 22h jdou spát i rodiče, děti spí celou noc a ráno se všichni budí kolem sedmé s radostí z nového dne. Muž nechá ženu ještě poležet, postará se o děti, dá jim nutričně vyváženou snídani a maminku pak po hodině vítá s úsměvem na rtech a kávou v ruce.

V sobotu dopoledne vezme partner děti na procházku, žena doma uklidí a připraví výborný oběd. Odpoledne se partner, chápajíc maminčinu celotýdenní dřinu, ještě postará o děti a žena jde na kafe s kamarádkou nebo si zasportuje. Večer pohlídá děti babička a žena si s mužem vyjde na romantickou večeři.

V neděli si všichni užijí báječný rodinný výlet plný krásných zážitků. Děti jsou spořádané a milé, když se náhodou něco stane, tak se tomu rodiče společně zasmějí a vše zvládnou s grácií a noblesou. Maminky jsou po celou dobu upravené, nalíčené a po celý den zůstane oblečení všech členů rodiny čisté.

Jak si to představují tatínkové

Ráno muž vstane, na stole je připravená snídaně a káva. Děti spořádaně sedí u stolu a snídají. Tatínkům je úplně jedno, co děti snídají, hlavně že je klid. Pak mají svou klidnou hodinku strávenou na záchodě. Odchází do práce.

V práci se otci rodiny daří a vydělává spoustu peněz. Dělá práci, která ho baví a naplňuje jej.

Muž přichází z práce. Dá ženě a dětem pusu. Žena se k muži přitulí a řekne: „Sluší ti to, vypadáš sexy. Určitě jsi z práce unavený, pojď se najíst, udělala jsem ti tvoje oblíbené jídlo.“ Muž odhodí do kouta oblečení z práce a hodí na sebe oblíbené tepláky. Žena je upravená, štíhlá a hezky oblečená. Doma je uklizeno.

Tatínek si sedá ke stolu, otevře si časopis nebo tablet a nerušeně si čte. U toho konzumuje večeři. Nikdo na něj nemluví, okolí ho nezatěžuje zbytečnými dotazy ani hlukem. On sám se nikoho na nic neptá. Byl přece celý den v práci, vydělával na tuhle rodinu, takže má nárok na trochu odpočinku.

Žena uspí děti. Večer nechá muže dokoukat jeho oblíbený film, mezitím uklidí a pak za ním přijde a udělají si hezký večer. Stejně jako včera a předevčírem.

O víkendu muž pracuje na zahradě, v garáži a podobně, případně se věnuje svým koníčkům. Sám.

Jakmile děti odloží plínky, mlíko i příkrmy, dá se s nimi normálně mluvit a neječí při každé příležitosti, začne si otec děti docela užívat. Už jsou to parťáci, bere je na výlety, na kolo, do kina… Nicméně stále zbývá dost prostoru pro práci a koníčky.

A jaká je (často) realita?

Ráno v šest vstane mladší dítě a probudí maminku, která z pohodlnosti spí s ním. Tatínek spí jinde, aby se vyspal, když dítě vstává pětkrát za noc. Maminka v mdlobách odchází s dítětem do kuchyně a snaží se vymyslet, co dát děcku na snídani. S nutričně vyváženou snídaní dítě vymaluje zeď. Maminka rezignuje a sype do misky dětské cereálie, snažila se vybrat aspoň ty se sníženým obsahem cukru, zalije je mlíkem, a pustí dítěti pohádku.

V sedm vstane starší dítě. Je mrzuté, nechce do školky, má nudli u nosu. Maminka vyhodnotí, že nudli u nosu mají ve školce všichni a neřeší to. Dá dítěti vitamíny a cereálie s mlíkem. Sama se v rychlosti nasnídá u linky během přípravy snídaně pro ostatní.

Následně vstává muž. Nestíhá do práce, je mrzutý. Rychle se nasnídá, čte si u toho časopis nebo noviny. Neví, co snídá. Jde na půl hodiny na záchod.

Maminka si pak maximálně na tři minuty taky skočí na velkou. Během té chvilky ji na záchodě asi tak pětkrát vyruší nějaké dítě, případně je tam jedno či více dětí celou dobu s ní. Drsnější povahy se na záchodě dokonce zavřou, pak ale mladší dítě celou dobu tluče na dveře, případně odněkud spadne a řve. Není nad to si ráno v klidu dojít na záchod.

Starší dítě řve, že nechce do školky, že si nechce mýt zuby, česat se a hlavně, že v žádném případě nepůjde v tomhle debilním tričku. Mladší dítě se dívá na pohádku, případně řve taky, protože se nechce oblíkat vůbec. Na zuby mladšího dítěte ani maminky není čas. V šíleném stresu se běží do školky, většinou pozdě.

Ve školce se starší dítě loudá a šííííleně mu trvá, než se převleče. Mladší dítě zejména v zimních měsících začíná být nezvladatelné a v zimní kombinéze se začíná potit. Čím víc se potí, tím víc řve, čím víc řve, tím víc se potí. Paráda. Maminka dá v rychlosti děcku pusu a šoupne ho do třídy. Cestou ze školky si maminka přečte upozornění, že ve školce jsou vši a neštovice.

Dopoledne se nějak zvládne s mladším dítětem, žena konečně chápe, co znamená „jedno dítě, žádné dítě“, poo se běží pro to starší. To tam v žádném případě nechce zůstávat na spaní. Probíhá podobná situace, jako ráno. Starší dítě se opět loudá s převlékáním, mladší se potí a řve. Jde se domů. Mladší spí, starší se fláká, loudí dobrůtky, chce si hrát, maminka u toho usíná a nebaví ji to. Raději by uklízela, četla si, vyřídila maily, cokoli.

Odpoledne se konečně kolem čtvrté vyhrabou ven. Maminka se snaží připravit dětem takový program, aby se u toho potkala s jinou maminkou a mohla s ní kecat. To je ta lepší varianta, v horším případě je zavřená s dětmi doma, protože jsou nastydlé. Děti se během odpoledne minimálně pětkrát pohádají, případně na férovku porvou o nějakou hračku, která se válela měsíc v koutě, ale najednou ji oba sourozenci nutně potřebují.

Kolem šesté je večeře, rychle namazat chleba s máslem, přihodit bílkovinu, v šunce určitě něco bude. Děcka řvou, všude je binec.Maminka má na sobě vytahané tepláky a ubryndané triko. A pár kilo navíc.

Přichází muž. Nemá čas někoho líbat, natož mu něco říct. Pohodí sako do kouta a tváří se otráveně. V práci je toho moc a ještě toho má plnou hlavu. Je ve stresu, aby finančně zabezpečil rodinu.

Muž dostane večeři. Je mu jedno, co to je, hlavně že něco dostane. Maminka od jídla neustále odbíhá, aby něco podala, utřela, dolila a podobně. Po večeři zůstává v kuchyni bordel jak v tanku, jde se rychle uspávat, je pozdě, děcka jsou přetažené, je řev. Kolem deváté je uspáno, maminka jde uklízet, všude je všechno, hračky, prádlo, pastelky, papíry… Tatínek dodělává resty do práce. Případně proběhne drobná výměna názorů na téma, kdo to má těžší, kdo se víc obětuje pro rodinu a kdo má větší nárok na odpočinek. Večer kolem půlnoci jde spát každý do jiné místnosti. Minimálně měsíc nebyla síla, čas ani nálada na nějaký hezký večer.

Sobota se ztratí mezi nákupem, vařením rychlého oběda (co zase uvařit???) a péčí o děti. Někdy děti žena dává muži s myšlenkou (případně rovnou se slovy), ať si to tatínek taky zkusí, jaké to je, se o ně starat.

V neděli se jede na popud maminky na rodinný výlet, kdy se rodiče pohádají, ještě než se vyjede. Pak se situace lehce uklidní, vyfotí se pár líbivých fotek, na kterých vypadají všichni spokojeně, načež se vše zhroutí v okamžiku, kdy jsou děti přetažené, hladové a protivné. Na konci dne letí k pračce poslintané, poblinkané a pobryndané oblečení dětí i rodičů.

Jasně, není to tak všude a není to tak pořád, zaplaťpánbůh. Ale když už se zadaří nějaký takový vypečený den, tak je dobré vědět, že v tom člověk není sám. Přeji všem rodičům hodně sil, lásky a porozumění!

S láskou

Romana