Ostrava – Svět techniky Ostrava – Dětský svět

Ostrava – Svět techniky Ostrava – Dětský svět

Říjen 2018

 

CO

Svět techniky Ostrava – Dětský svět

KDE

Vítkovice 3004, 703 00 Ostrava – Vítkovice

Příjezd je dobře značený, ale musíte vědět, co hledáte – jeďte podle ukazatelů „Dolní oblast Vítkovice“. Areál bývalých hutí je obrovský a je těžké se v něm vyznat. Je špatně značené i parkoviště, ale zaparkujete-li kdekoli v blízkosti budovy U6, budete to mít do Velkého světa techniky, ve kterém je Dětský svět, už jen kousek pěšky. To, že je Dětský svět v budově, ve které je i Velký svět techniky, se ale z žádné cedule nedozvíte.

CO MŮŽETE ČEKAT

Dětský svět je součástí komplexu nazvaného Svět techniky Ostrava. V celém areálu najdete mnoho jiného, ale s ohledem na pozdnější odpolední hodinu a věk našich dětí jsme šli jen do Dětského světa. Ten je určen pro děti od dvou do šesti let, ale byli tam i rodiče s mladšími dětmi, nicméně ty byly povětšinou v nosítku nebo na rukou, pro ně to ještě opravdu není. Spíše tam s nimi jdou rodiče mající ještě starší dítko, které tam blbne, a oni holt to mrně museli vzít s sebou. Ale naše holky ve věku dvou a pěti let byly úplně nadšené.

Na netu najdete přesný výčet všech možností, které Dětský svět nabízí. Je to skutečně vydařený prostor pro hraní a rozvíjení dětské fantazie. Mohou si zkusit být lékařem, filmařem, prodavačem, je tam velká vybavená kuchyňka, prádelna, mohou montovat, dojit jakokrávu, hrát si na pískovišti, stavět zdi, ovládat jeřáb, hrát si ve vodním světě nebo si zahrát na bubny. Vše je dovedeno k dokonalosti, děti mají k dispozici zástěrky, lékařské pláště, filmové kostýmy, ochranné obleky do vodního světa (jen pozor, dost to tam klouže), ochranné přilby…

Když je přestane bavit hrát si na něco, mohou běhat po bludišti s průlezkami, klouzačkami a podobně. Případně mohou vejít do pohádkového Dobrolesa, ten je ale trochu strašidelný, dvouletou dceru jsem tam nedostala.

Děti si mohou dělat opravdu, co chtějí, uklízeli po sobě jen ti statečnější, jinak je to jeden velký mumraj. Je tam toho tolik a je to tak super, že děcka u všeho vydrží pár vteřin, maximálně minut, a zase někam běží. Takže i při téměř plné kapacitě jsme nikde na nic nečekali, nikde se nemačkali, protože děti spíše, než aby si pořádně s něčím hrály, freneticky běhají z jednoho místa na druhé. A strašně je to baví! 🙂

Největší legrace byla pozorovat rodiče a prarodiče dětí, kteří první hodinu vcelku statečně chodili s dětmi na všechny atrakce, prožívali s nimi všechny aktivity a byli plní sil a optimismu. Ke sklonku druhé hodiny dospěláci už jen zmoženě posedávali, kde to jen trochu šlo. Největší zájem pak měli zejména tatínkové o část, kde si děti hrály na doktora, protože si tam lehli na lehátko a děti do nich píchali jakoinjekce a další propriety :-). Doprovody starších dětí už to úplně vzdaly, všichni už jen posedávali a pozorovali dění okolo s nadějí, že se jim sem tam mihne před očima jejich svěřenec. Až tam budete, tak si toho naschvál všimněte, je to fakt sranda.

Je to prostě atrakce zábavná výhradně pro děti, tady nečekejte žádné zázraky techniky, chemické pokusy ani nic podobného. To musíte do Malého nebo Velkého světa techniky, ale tam to zas nebude bavit dvouleté dítě…

Na druhou stranu je výhoda, že je to tam opravdu bezpečné. Jednak dítě nemůže bez doprovodu expozici opustit, je tam po celou dobu zamčeno. A i když tam děcka řádily jak černá ruka, nebyl slyšet žádný pláč ani nedošlo k žádnému zranění.

Takže můj dojem – určitě to stojí za to! Pominu-li skutečně špatné značení, to, že jsme museli čekat, a i zmatený systém prodeje lístků, tak je Dětský svět opravdu jednou z nejlepších atrakcí tohoto typu, co jsem zatím viděla.

KOČÁREK

Kočárek si můžete nechat přímo v rámci Dětského světa u šaten.

POČASÍ

Rozhodně super tip na výlet pro chladné a deštivé dny. Na druhou stranu za hezkého počasí tam zas nebude tak narváno.

TIP NAVÍC

Internetové stránky jsou na informace ohledně Dětského světa dost skoupé. Třeba jsem si na jejich webu vůbec nevšimla toho, že se dovnitř dostanete vždy jen na omezený čas 1 h a 50 minut. Na tyto sekvence si taky kupujete lístek, takže když přijdete do poloviny zrovna běžícího času, tak buď můžete dovnitř jen na zbytek už započatého běhu, nebo musíte počkat hodinu na další. To potkalo i nás, tak jsme čas využili na Klamárium, ale to pro holky ještě vůbec nebylo. Asi by bylo lepší zajít do Malého světa techniky, ale to je zase v úplně jiné budově a zase jen na hodinu se nám tam nechtělo.

Takže počítejte s tím, že je dobré tam být zhruba kolem začátku nějakého běhu. Na netu je systém těchto otevíracích časů téměř k nenalezení, ale podařilo se mi ho vypátrat:

http://www.stcostrava.cz/box-oteviraci-doba

Určitě se předem podívejte, jak mají otevřeno, občas je celý Dětský svět uzavřený, předpokládám, že tam mají domluvené školky a podobně.

Původně jsem byla dost naštvaná, že to takhle časově omezují, ale nakonec jsem usoudila, že by se tam ty děcka jinak uřítily. Skoro nikdo neodcházel dobrovolně dříve a věřím tomu, že pokud by nebyla kapacita a čas omezené, že to tam zkolabuje. I tak tam v sobotu v deštivé odpoledne bylo 80 lidí, maximum je 100, takže poměrně plno.

Zas na druhou stranu, všechny fotky, co jsou tady, jsem fotila já za plného provozu, a jak vidíte, nikoho na nich nevidíte. To byly samozřejmě vzácné okamžiky, ale skutečně se dalo i za téměř plné kapacity vejít do části, kde nikdo nebyl.

Úplně jsem nepochopila ani to, že v rámci Dětského světa jsou záchody jen pro děti. Jako by se dospělákům nemohlo během dvou hodin, co jsou tam zavření, chtít jít na záchod. Pokud by to na vás přišlo, musíte zazvonit na obsluhu, ta vás pustí, zajdete si na jediný záchod, co je pro všechny příchozí ve vestibulu, a pak zase zpátky.

Uvnitř není ani žádná kavárna, takže se nějak občerstvěte aspoň v bufetu se slušnou nabídkou, který je ve vestibulu před vstupem, budete to vy i děti potřebovat.

Jinak spousta rodičů to dělala tak, že jeden dospělý byl s mladším potomkem v Dětském světě a druhý rodič šel se starším dítětem buď do Malého světa techniky, nebo do Velkého světa techniky, který je ale už pro děti aspoň tak od osmi let.

Každopádně se vždycky předem podívejte na stránky, buď zjistíte, že můžete využít slevu na vstupném po dobu happy hours, nebo že je vstup do nějaké expozice omezený pro využití k jiným účelům.

VÍCE INFO

http://www.stcostrava.cz/

V rámci záložky „Velký svět techniky“ najdete odkaz na Dětský svět.

Případně rovnou http://www.stcostrava.cz/web/guest/detsky-svet

 

Tak až nebudete vědět, kam vzít děti přes zimu, zajeďte do Ostravy do Světa techniky, stojí to za to,

pěkný výlet,

Romana