Tábor pro rodiče s dětmi – skvělý nápad, nebo past na rodiče?

Tábor pro rodiče s dětmi – skvělý nápad, nebo past na rodiče?

Říjen 2019

 

Byl únor, měla jsem depku, potřebovala jsem někam vypadnout a tak jsem neváhala ani vteřinu, když mi kamarádka navrhla, abychom s dětmi jely na tábor pro rodiče s dětmi ve věku od dvou do šesti let.  Přihlašovaly jsme se ještě ten večer, protože místa se rychle plnila. Moje prvotní informace byla, že se jedná o tábor, kde mají děti program, na který je rodiče jen doprovází, ubytování je na pokoji s příslušenstvím a že je na účastnících, jestli se programu zúčastní, či nikoli.

Až s odstupem času jsem si říkala, jestli nejsem úplně blbá, já a jet na tábor?! Do dneška mám z táboru absolvovaného v dětství úplně trauma… 🙂

Nicméně se to ukázalo jako skvělá akce, byla jsem nakonec moc ráda, že jsme jely, a i naše holky, tři a šest let, byly naprosto nadšené. Na táboře měly spoustu zážitků, bezva program a příjemně strávený čas s kamarády, ovšem s maminkou v bezpečné blízkosti.

A pozor – s odpočatou maminkou! S maminkou, která si je jen užívá, má z nich radost, nemusí se rozčilovat s všudypřítomným bordelem, nemusí od společných her odbíhat zapnout myčku, vypnout pračku, naházet prádlo do sušičky, vyndat ho ze sušičky, udělat snídani, svačinu, oběd, svačinu, večeři a pak po tom všem uklidit a mezitím šílet z neustálého mami, mami, mami…..

Děti tam navíc byly dost v pohodě, ani neječely, nehádaly se, nedělaly všechny ty nervydrásající věci, protože na to prostě neměly čas. 🙂

Tábory vede organizace Děti bez hranic  https://www.detibezhranic.cz/ , nenechte se zmást názvem, jezdí normálně do Čech. V sekci https://www.detibezhranic.cz/tabory-pro-rodice-s-detmi/ najdete více info právě o táborech pro rodiče s dětmi (aktuální nabídka se průběžně mění, teď jsou třeba k dispozici i zimní tábory). Na jejich stránkách najdete i více fotek, já sem s ohledem na soukromí účastníků dávám jen fotky prostředí, ve kterém tábor probíhal.

My jsme byly na Trnávce, byly jsme ubytované na samostatném pokoji v hlavní budově a měly jsme k dispozici skutečně prostorný pokoj s koupelnou (vana, umyvadlo, wc, fén) s TV a balkonem. Nečekejte žádný luxus, je to klasické rekreační středisko se všemi svými lehce omšelými nábytky a koupelnami. Ale bylo tam čisto a měly jsme všechno potřebné. Navíc je tam okolo krásná příroda, je to hned na břehu docela čisté přehrady, v areálu je spousta stínu a skvěle se nám tam spalo. Jinak Děti bez hranic nabízí tábory v různých lokalitách a s různým standardem ubytování, vše je pak přehledně uvedeno na jejich stránkách.

Přímo v areálu byl ještě klasický dětský tábor, tak jestli nechcete pozorovat další děti a poslouchat je, tak požádejte o pokoj na druhé straně. Nicméně s dětmi z tohoto tábora jsme se prakticky nepotkávali, nijak to nevadilo, naopak byla občas docela zábava je pozorovat.

Staralo se o nás pět vedoucích, program byl opravdu táborový, včetně ranní rozcvičky 🙂 (ale až v osm, tak je to cajk 🙂 navíc vás nikdo nebude nutit na ni chodit ) a přesně daných časů, kdy se nastupuje na jednotlivé aktivity. Nechyběl ani karneval pro děti, stezka odvahy, táborák a celotáborová hra.

Program je sice pevně daný, ale jestli se zúčastníte, nebo ne, to je jen na vás. Většina rodičů se ale účastnila, dětem se program líbil a nás rodiče bavilo je u toho pozorovat. Dopoledne děti vždy něco vyráběly, něco se naučily, nebo sportovaly, odpoledne pak plnily nějaké úkoly v rámci táborové hry. Před večeří byla oblíbená minidiskotéka a po večeři ještě pohádka. Dost toho děti zvládly samy, s něčím rodiče občas pomáhali, ale celkově to bylo docela na pohodu. Na druhou stranu je fajn, že vás nikdo nebude hlídat, jestli někde jste, nebo nejste, je to opravdu volné.

Jídlo bylo třikrát denně v jídelně, dvakrát za den byla ještě v sousedním altánku svačinka (většinou ovoce nebo nějaké sladké pečivo). Snídaně byla překvapivě formou bufetu, kde se dá docela vybrat, a obědy a večeře dle jídelníčku bez možnosti výběru. Strava byla spíše školní, občas bych ubrala soli a tuku, ale nám to většinou chutnalo. Já jsem byla navíc nadšená hlavně z toho, že nemusím vařit a mýt pak nádobí 🙂 . Jinak pokud vám bude scházet ovoce nebo zelenina nebo cokoli, do Pelhřimova je to autem kousek, za 15 minut jste v nákupních centrech.

Ve vymezených hodinách je otevřený i bar, můžete si dát nějaké vínko, nanuka nebo kafe či limču, nečekejte žádný extra výběr, ale na mlsku to stačí. V baru je i wifina.

Na tábor můžete vyslat s dětmi i babičku, dědu nebo třeba tetu, což je skvělé řešení pro rodiče, kteří musí o prázdninách do práce, ale děti jsou ještě moc malé na samostatný pobyt na táboře. A když babi s dědou mají třeba jen malý byt, nebo prostě neví, jaký program by dětem na celý týden připravili, tak tohle je úplně parádní řešení pro všechny aspoň trochu aktivní prarodiče.

A ještě rada na závěr – jeďte s nějakou kámoškou. Bude vám veseleji, seznamovačka po večerech úplně neprobíhá (každý byl večer asi rád, že má chvilku klid 🙂 ), tak je fajn tu někoho mít. Ideálně s dětmi podobného věku, to o nich pak nebudete skoro vědět.

Můžete jet i celá rodina, ale my jsme nechali taťku doma a bylo to taky fajn. S kámoškou jsme pokecaly a občas zbýval čas jen pro mě, a to vůbec nebylo od věci. Ovšem pár tatínků tam také bylo, je to ale takový speciální druh tatínků, ne každý chlap by něco takového dal 🙂 .

Ostatně takhle akce není pro každého, to se týká i maminek. Pokud jste silně nervózní z pláče cizích dětí, z hluku, občas z nějakých organizačních nedokonalostí a sportovní oblečení vás upřímně děsí, tak se tady budete trápit. Pokud jste ale aspoň trochu „holky (a kluci) do nepohody“, tak to dáte a budete nadšení. Co jsem se bavila s ostatními rodiči, tak všichni byli moc spokojení. My každopádně taky, holky na to dodneška s radostí vzpomínají. A už pomalu sondujeme, kdy budou vypsané nové termíny táborů pro rodiče s dětmi, protože příští rok jedeme určitě zase.

Tolik tedy naše pocity a dojmy z téhle akce, o které ví málo lidí a přitom jich spousta pak říká, že to zní zajímavě, tak to posílám dál (není to reklama, jen naše zkušenost), kdyby vás to zaujalo, tak to můžete prubnout 🙂 .

Mějte se moc fajn a ranní rozcvičce zdar! 🙂

Nazdar!

Romana