Jak souvisí schopnost říct NE s hubnutím?

Nedaří se vám zhubnout? A umíte říct NE? Jak to s hubnutím souvisí?

Návštěvy

Když jste na návštěvě a tchýně, babička nebo maminka vám nandávají na talíř. A že toho obvykle nandají tak 3x víc, než je potřeba.

Dokážete jim říct, že to je moc, že chcete míň? A když už tu horu na talíři máte, dokážete ji nedojíst a říct, že už máte dost a vrátit tchýni talíř s roznípaným jídlem?

Dojídání

Nebo vám to jídlo ani nemusí dávat na talíř riziková skupina příbuzných 🙂 , ale klidně i vy sama. Nebo vám ho donesou v restauraci. Dokážete nedojíst? I když je to tak strašně dobré, vy jste už úplně plná, ale na talíři ještě něco zbývá, stálo to peníze, přece je škoda to vyhodit…

Stejně tak dojídání po dětech – dokážete vzít talíř od dětí, na kterém je nedojedené jídlo, a vyhodit ho, když nemáte hlad ani chuť na to, co je na talíři?

Budete hodná holka a dojíte to, nebo budete hodná sama na sebe, dokážete říct NE sama sobě a nedojíte?

Rozdala byste se

Schopnost říct NE má vliv na hubnutí ještě v další oblasti, a to když máte tendenci dělat všechno za všechny. Posloužíte, uděláte, zařídíte, hlavně aby byli všichni okolo vás spokojení, a sebe pravidelně odstavujete na vedlejší kolej.

Pak snadno spadnete na energetické dno, z nějž se odrazíte s tabulkou čokolády v puse.

Případně vám prostě nezbývá absolutně čas ani síla na to, abyste věnovala pozornost sama sobě, nevěnuje vám ji ani nikdo okolo vás, byť pro ně děláte první poslední, takže pak sáhnete po nějakém jídle, často plném cukrů a tuků, protože to uspokojí nejrychleji a nejintenzivněji.

A ládujete se tím s myšlenkou, že aspoň tak si dopřejete nějakou radost a aspoň tak si věnujete nějakou pozornost sama sobě.

Vidíte se v tom?

Pokud ano, tak víte, že hubnutí zdaleka není jen o kalorickém deficitu a rady typu nežer a hýbej se jsou opravdu k smíchu.

Tohle je jen střípek, ne/schopnost říkat NE se propisuje do řady oblastí našeho života a já ještě vždycky dodávám, že je potřeba říkat LASKAVÉ NE. Protože jinak se to snadno může zvrtnout do arogance a to nechceme.

Pokud cítíte, že tohle je i vaše téma, ráda vám pomohu s ním pracovat.

Všechny tyto situace totiž moc dobře znám. Sama jsem si prošla poruchou příjmu potravy a říct NE je pro mě celoživotní téma. Takže vám velmi rozumím a chápu, jak je těžké to změnit.

Ale dá se to.

Většinou je potřeba pracovat s hlubokými vzorci chování, které často vznikaly v dětsví.

Pamatujete, jak nás nutili ve škole dojídat, i když to byl kentus a fakt nám to nechutnalo? Kdo nikdy neschovával žilnaté maso pod knedlíky, jako by nebyl 🙂 .

A pak je tady tradiční hláška rodičů a babiček: „To se musí dojíst, víš, co by za to daly děti v Africe?“. Jídlo se prostě nevyhazuje a basta. I kdybychom měly prasknout, do popelnice se prostě jídlo nedává.

Případně oblíbené: „Až to dojíš, dostaneš sladkost.“ V překladu to znamená: musíš sníst všechno, co máš na talíři, bez ohledu na to, jestli ti to chutná, nebo jestli máš ještě hlad, ale prostě to musíš do sebe dostat a za odměnu dostaneš něco, co opravdu chceš.

Z těchto vzorců chování se jen těžko dostáváme.

Je proto fajn mít nějakou podporu, abyste na začátek tohoto procesu nebyly samy.

Dokážu s vámi na toto téma pracovat jak z pohledu výživy, tak z pohledu emocí. Můžeme celý proces podpořit i Bachovými esencemi, které s vymezováním hranic mohou báječně pomoci.

Ozvěte se mi a pustíme se do toho. Podíváme se, kde vaše potřeba všechno dojídat vznikla, posílíme vaši schopnost vymezit si hranice a říkat laskavé NE situacím, kde je to potřeba.

První konzultace v délce 30 minut je vždy zdarma, abyste zjistila, jestli vám má cesta bude vůbec vyhovovat.

Konzultaci si domluvíme předem na telefonu 775 110 200, na mailu info°mamysrozumem.cz nebo na messengeru.

Moji poradnu najdete v Centru Univerzita Tábor na adrese Vančurova 2904, Tábor, ale můžeme pracovat i online přes videohovor.

Moc se těším na každou z vás, která se rozhodnete, že už nechcete držet diety, ale že chcete normálně jíst, radovat se z jídla i z života a být v pohodě.

Krásný den,

Romana Prokopová

Celostní výživové poradenství a Bachovy esence

Jsem výživová poradkyně s celostním přístupem k hubnutí, zaměřuji se na ženy, které nemají prostor na speciální jídelníčky, jsou věčně ve shonu a na cvičení jim nezbývá ani čas ani síla.

Při své práci řešíme nejen stravovací návyky, ale i celkový životní styl a z velké míry také psychickou pohodu, vztah k jídlu i k sobě samé.