Podnikání je cesta seberozvoje – rozhovor s Mgr. Evou Rosůlkovou

Rozhovor s Mgr. Evou Rosůlkovou, průvodkyní žen, konzultantkou osobního rozvoje, mentorkou začínajících podnikatelek a zakladatelkou projektu Radostná cesta Ženy.

Evi, ty se mimo jiné zabýváš tím, že podporuješ maminky v začátcích jejich podnikání. Čím tě zaujalo zrovna toto téma?

Sama jsem jako maminka totiž začínala podnikat. Jelikož jsem s tím neměla vůbec žádné zkušenosti, neměla jsem příliš podpory, ani vnitřní odvahy, rozhodnosti a v hodně věcech jsem dlouho tápala, bylo to pro mě dost náročné. A vím, že v podobné situaci je i spousta dalších žen, proto je chci podpořit a tento proces jim ulehčit. Navíc stále nejsou dostupné ty zásadní informace, jak a čím začít nejen z hlediska podnikání jako takového, ale i těch vnitřních procesů.

Podnikání je totiž i poměrně hluboká cesta seberozvoje, v níž můžeme narážet na různé limity a bloky sahající klidně až do dětství. A mě právě v tomto procesu baví propojovat všechny své znalosti a vést ženy rovnou komplexní a efektivní cestou.

 

Vnímám, že čím dál více maminek v průběhu času, kdy jsou doma s dětmi, dojdou k závěru, že do původní práce se už vracet nechtějí. Začínají podnikat, mění své zaměření, které je často úplně mimo jejich původní obor. Čím si to vysvětluješ?

Tím, že je žena najednou mnohem více doma (byť s děťátkem a spoustou jiných povinností), se dostává hlouběji do své podstaty. Už samotné těhotenství a porod je obrovská transformace a proměňuje nejen naše tělo, myšlení, ale i celkový pohled na svět a na život. Mění se priority, vnímáme jinak čas a toužíme po větší efektivitě, svobodě a skutečném naplnění.

Spoustě žen tak otevře právě mateřství silnou touhu po seberealizaci, protože je buď být „jen matkou“ nenaplňuje, jak možná čekaly, získají více vnitřní odvahy a rozhodnosti, chtějí být příkladem pro své dítě či si konečně chtějí dovolit žít více svobodně a tím, co je opravdu dosycuje.

 

Vidíš v tom nějaké přínosy? Ať už pro maminky samotné, nebo pro celou společnost? 

Určitě. Je nádherné pozorovat ženy, jak se osamostatňují, více září, jsou autentické, tvoří ze svého srdce a nadšení. Objevuje se tu také mnoho nádherných projektů, které třeba podporují ženy a děti, vzniká plno originálních výrobků a produktů. Mění se trochu už i společenské přesvědčení o tom, co je a není možné a že můžeme žít více svobodně.

 

Jaká rizika a výzvy to s sebou přináší? Na co by si měly ženy v tomto směru dávat pozor?

Určitě moc nedoporučuji vrhat se do podnikání neuváženě, ale vše si promyslet a mít nějakou jasnější vizi. Někdy totiž maminky vychází pouze z rozumu a začínají podnikat s něčím, co umí, na co mají kvalifikaci či praxi, ale zjistí, že je to až tak neuspokojuje. Rozjet výdělečné podnikání totiž přeci jen stojí trochu úsilí a tím hnacím motorem je právě ta skutečná vnitřní radost a touha.

Také moc nedoporučuji, pokud nemá žena dostatek financí, kupovat spoustu drahých kurzů, ale spíše si najít kvalitní mentorku a jít po menších, ale efektivních krocích. Dost žen se třeba právě v tomto neuvěřitelně zahltí a dává pozornost do hodně směrů, čímž výsledky nepřichází. Určitě je tedy dobré, když si žena ujasní nějakou strategii, neplýtvá zbytečně energií a časem a její činnost dává od začátku jasný smysl.

Pro ženy s malými dětmi je často velmi náročné sladit rodinný život, práci nebo podnikání a někdy se stane, že v tom zápřahu žena ztratí sebe sama. Máš na to nějaký recept, jak si to pohlídat a jak to všechno zvládnout?

Určitě bych zase řekla, že je to o té celkové vizi a konceptu. Pokud od začátku víme, kolik času chceme (reálně můžeme) mít na podnikání a  další činnosti, dokážeme být efektivní a udržet si hranice. Je to i ten recept na to, abychom se neztratily. Určitě s tím také souvisí plánovat si i čas na sebe, abychom tu energii jenom nevydávaly.

 

Může podle tebe podnikat opravdu každý?

Ta možnost je tu určitě pro všechny, kdo touží mít svůj vlastní projekt a tvořit něco, co zaměstnání neumožňuje. Je však třeba mít opravdu tu vizi, jasné proč, srovnané priority, převzít zodpovědnost, mít odvahu, rozhodnost a základní znalosti, jak podnikání vybudovat a ideálně i podporu. To vše samozřejmě roste s praxí a zkušenostmi.

 

V rámci své práce se věnuješ i sebelásce a přijetí sebe sama, jak moc tohle téma souvisí s podnikáním?

Více než by se možná na první pohled mohlo zdát. Hodně žen totiž v rozjezdu podnikání brání právě pocit, že nejsou dost dobré. Nevěří si a neustále si doplňují znalosti, ale nejdou do praxe a neprodávají. Nebo dostatečně nemilují samy sebe, nelíbí se samy sobě na fotkách, ve videích, nejsou zamilovány do svých produktů a služeb. A to potom cítí i zákazník, protože nejvíce prodává právě ta naše energie a vyzařování. V neposlední řadě to také ovlivňuje cenotvorbu, protože když máme pocit, že si málo zasloužíme, máme ceny zbytečně nízké a neuživíme se tím.

 

Ve svých programech hodně mluvíš o poslání. Co pro tebe poslání znamená?

Já poslání vnímám jako hlubokou cestu sebepoznání. Tedy objevení svých darů, talentů, jedinečného potenciálu, který v sobě každá máme, ale i našich stínů. Je to taková naše unikátní esence. Proto, i když dělá tu samou práci více žen, každá jí dělá trochu jinak. Dává tam totiž samu sebe a také si „přitahuje“ jiné klienty.

 

Často se všude mluví o hledání poslání. Jak se takové poslání hledá? A co když se nám ho nedaří najít?

Jak už jsem zmínila, že je to delší proces poznávaní sama sebe. Problém je ten, že ho hledáme jen těmi racionálními postupy, které se všude učí. Jenže naše mysl je hodně omezená a svázána nastavením, které jsme si o sobě vytvořily už v dětství. Jsou tam různé bloky, limity a spoustu vrstev, které nám tu naši skutečnou podstatu zakrývají. Proto je třeba hledat hlouběji, tedy propojit se se svou duší, srdcem a vůbec celým tělem a pochopit, jak funguje naše cykličnost a energie. Já jsem své poslání hledala přes 20 let velice intenzivně, a z reakcí mých klientek, které jsem již tímto tématem provedla, vím, že se mi podařilo najít skutečně efektivní cestu, jak to nejen objevit, ale i začít žít.

Je to vlastně soubor desítek různých technik a cvičení, které nás dostávají na úplně jiné úrovně vnímání, myšlení, propouští naše bloky a postupně nás vrací k naší podstatě. Pracujeme s rozumovou částí, tělem, myslí, podvědomým, energií, různými prožitkovými vizualizacemi, vnitřním dítětem a dalšími archetypy i živly přírody.

V programu, do nějž jsem tuto cestu vložila je navíc obrovským benefitem moje každodenní podpora, odpovídání na otázky a zpětná vazba celé skupinky. Tím, že se ženy skutečně uvolní v bezpečném transformačním poli se pak doslova dějí zázraky a jako vedlejší produkt tak roste i to přirozené sebe-vědomí, odvaha, rozhodnost a právě i sebeláska a sebehodnota.

Ono totiž ve skutečnosti to poslání v náš už je, jsme to my samé, jen ho většinou samy nedokážeme uvidět. V programu na sebe pak i ženy vzájemně reagují a to je další obrovský benefit a doporučuji ho využít i jinde – my totiž máme už nějakou představu o tom, kdo jsme, nějakou formu, do které jsme se napasovaly a tím pádem je pro nás těžké vidět něco jiného, nově a jinak. Lidé, kteří nás poznají v tomto procesu to proto mohou uvidět mnohem snadněji.

Jak máme vůbec poznat, že žijeme své poslání?

Tak, že se cítíme opravdu naplněně. Máme důvod ráno vstát a touhu tvořit. Více se usmíváme, neprožíváme vnitřní konflikty, jsme zkrátka autentické, pravdivé a doslova záříme.

 

Týká se poslání jen naší práce a podnikání, nebo ho můžeme nacházet i jinde?

Můžeme ho vnímat všude. V tom, v jakém prostředí žijeme, kým a čím se obklopujeme, jaké jsou naše koníčky, jak hovoříme, jaké máme vztahy…

 

A jaké máš teď ty sama plány do budoucna? Můžeš nás na něco pozvat?

Moc ráda! Zvu ženy do skupiny Radostná cesta Ženy (https://www.facebook.com/groups/radostnacestazeny  ), kde teď najdou inspiraci právě k tématu poznání sama sebe a svého poslání, později se přesuneme k výše zmíněné sebelásce a vztahům. A 29. ledna začíná prožitkový program Radostná cesta Poslání, v němž mohou své poslání nejen objevit, ale opravdu se mu otevřít a začít ho žít. Po celých 9 týdnů jim totiž  kromě celého obsahu a bonusů budu každý den k dispozici v uzavřené skupině, kde na ně čeká spoustu prožitkových vizualizací, dalších tipů, sdílení, zpětné vazby a hlavně letos mohou využít i mentoring zdarma a rovnou vymyslet svůj projekt či produkt. Podrobnosti najdou zde  https://www.radostnacestazeny.cz/kurzy/radostna-cesta-poslani/ .

 

Evi, moc díky za rozhovor!

 

Romana Prokopová

Mámy s rozumem

FB skupina Bachovy esence na míru – Romana Prokopová | Facebook